U utorak, 20. svibnja, COK je bio domaćin 16. Free-Market Road Showa. On se ponovno održao u prostorijama Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta.
Teme su bile: „Carine – jesu li ikada korisne?“, „Povratak inflacije – mogu li kontrole cijena ikada funkcionirati?“ i „Veća produktivnost ili masovna migracija – koji je put do gospodarskog rasta?“ Unatoč općenito sličnom polazištu, onom austrijske ekonomije i djela Friedricha Hayeka, postojale su razlike u naglascima izlaganja panelista, što je pridonijelo kvalitetnoj raspravi.
Iz Hrvatske su sudjelovali:
- Andrej Grubišić („Povratak inflacije – mogu li kontrole cijena ikada funkcionirati?“)
- Vedrana Pribićević („Povratak inflacije – mogu li kontrole cijena ikada funkcionirati?“)
- Damir Novotny („Carine – jesu li ikada korisne?“)
- Branko Roglić („Carine – jesu li ikada korisne?“)
- Mate Ćurić („Veća produktivnost ili masovna migracija – koji je put do gospodarskog rasta?“)
Iz Velike Britanije sudjelovali su:
- Eamonn Butler („Povratak inflacije – mogu li kontrole cijena ikada funkcionirati?“)
- Keith Miles („Carine – jesu li ikada korisne?“)
- i, ovisno o vašoj definiciji, ja – Robin Harris („Veća produktivnost ili masovna migracija – koji je put do gospodarskog rasta?“).
Iz Bugarske je sudjelovao Alexander Tokarev („Veća produktivnost ili masovna migracija – koji je put do gospodarskog rasta?“).
16. Free-Market Road Show – korisne rasprave o problemima i perspektivama
Donošenje međunarodnih perspektiva te nastojanje da se uravnoteže teorijska i praktična pitanja čini se dobrim načinom za vođenje korisne rasprave o gospodarskim problemima i perspektivama Hrvatske – što je nažalost rijetkost u javnom diskursu u Hrvatskoj.
Dok su se sudionici uputili kućama ili uživali u zajedničkom ručku, Mate Ćurić otputovao je u Bruxelles. Tamo je sljedećeg dana moderirao raspravu o implikacijama umjetne inteligencije (AI).
Izvijestio: Robin Harris, predsjednik COK-a i autor knjige Povijest Hrvatske: od revolucije do nezavisnosti.