Centar za obnovu kulture svjestan je da su mlade obrazovane generacije temelj budućeg razvoja društva. Uvidjevši da na ovim prostorima postoji posebna potreba za sudjelovanjem mladih generacija u ekonomskom, političkom i kulturnom razvoju, a s ciljem njihovog cjelovitog formiranja, COK je pokrenuo Ljetnu školu “Temelji liberalne demokracije”.
Put do uspješne demokracije, te obrane ljudskih prava i sloboda na najvišoj razini je dugotrajan i mukotrpan, a o njemu najbolje svjedoče naši predavači koji redom dolaze iz zapadnih zemalja koje su postigle visoki stupanj političke i ekonomske kulture. Škola je namijenjena studentima i mladim profesionalcima koji žele naučiti i implementirati osnove participativne političke kulture u demokraciji. Centar za obnovu kulture želi dati svoj doprinos obrazovanju, jer smatra da je ono jedini pravi putokaz prema modernoj, demokratskoj i europskoj državi kakvom Republika Hrvatska želi postati.
Cilj ljetne škole jest u prvom redu obrazovati i potaknuti na razmišljanje mlađe članove zajednice. Eminentni predavači prenosit će im znanje ukazujući na neke povijesne i političke činjenice, uključujući ih u raspravu, potičući ih na aktivnost i sudjelovanje u životu zajednice te razvijajući njihove komunikacijske i retoričke vještine. Uz navedene materijalne i funkcionalne ciljeve, naglasak stavljamo i na odgojni cilj, odnosno rad na usvajanju pozitivnih ljudskih osobina (formiranje ispravnih stavova, uvažavanje stavova drugih, razvijanje vlastite osobnosti u odlučivanju, te postizanje osjećaja osobne vrijednosti).
“Temelji liberalne demokracije”u Zadru
29. srpnja – 4. kolovoza 2012.
Ovogodišnja ljetna škola brojit će 50 polaznika. Pravo prijave imaju državljani Republike Hrvatske te Bosne i Hercegovine između 20 i 35 godina starosti, uz uvjet dobrog poznavanja engleskog jezika. Kriterij za selekciju bit će akademski ili poslovni uspjeh, te politički, javni i akademski angažman. Uz popunjenu on-line prijavnicu potrebo je priložiti i životopis. Budući da škola nudi program političkog obrazovanja za buduće lidere, polaznici škole trebali bi biti osobe koje žele produbiti svoja znanja i razmijeniti iskustva o društveno političkim procesima.
Predavanja Ljetne škole održavat će se u prostorijama Sveučilišta u Zadru.
Rok za prijavu je petak, 30.06.2012.
Kotizacija – studenti 200 kn, zaposleni 750 kn. Kotizacija ne pokriva troškove prijevoza, hrane niti smještaja.
Informacije o mogućem (neobaveznom) povoljnom smještaju u Zadru, a koje COK trenutno dogovara, bit će naknadno navedene.
Kako biste se prijavili za sudjelovanje u Ljetnoj školi nužno je ispuniti prijavnicu na engleskom jeziku, kao i poslati svoj životopis na [email protected] .
Predavači 3. ljetne škole “Temelji liberalne demokracije”
José Pinera je čileanski ekonomist i intelektualac, poznatiji kao izumitelj čileanskog privatnog mirovinskog sustava. Pineru nazivaju “najpoznatijim svjetskim zagovarateljem privatizacije javnih mirovinskih sustava”. Jose Pinera je viši član i potpredsjedatelj Catovog Project on Social Security Choice na Cato Institutu u Washington DC-u i na talijanskom Istituto Bruno Leoni, Predsjednik International Center for Pension Reform u Santiagu, te član savjetničkog odbora EICEE-a (Educational Initiative for Central and Eastern Europe) u Beču. Dobitnik je Adam Smith Award, nagrade Association of Private Enterprise Education. Dr. Pinera trenutno savjetuje vlade diljem svijeta o reorganizaciji mirovinskih sustava. Osim navedenog Pinera piše za The Wall Street Journal, Washington Post, New York Times, i Foreign Affairs.
Patrick Derr stekao je doktorat iz filozofije na Sveučilištu Notre Dame, te završio postdoktorske studije na UCLA (Povijest znanosti) i Johns Hopkins University (Filozofija znanosti). Trenutno je profesor filozofije, gostujući profesor znanosti o okolišu i politike, te dekan Fakulteta Clark University u Worcesteru, SAD. On je također viši znanstveni suradnik u Centru za okoliš, tehnologiju i razvoj. Velik dio Derrovoga rada je usmjeren prema objašnjenju i analizi etičkih pitanja, posebice pitanja pravde ili kapitala. Svoja novija istraživanja usmjerio je prema medicinskoj etici i zdravstvenoj politici, dok su njegova trenutna pisanja fokusirana na etička pitanja vezana uz vođenje biomedicinskih istraživanja.
Robin Harris britanski je povjesničar, publicist i novinar. Poznat je i kao savjetnik nekadašnje britanske premijerke Margaret Thatcher. Pisao je za listove The Daily Telegraph i The Wall Street Journal. Doktorirao je iz moderne povijesti na Sveučilištu u Oxfordu. Od 1985. do 1988. radio je kao direktor Odjela za istraživanja Konzervativne stranke, a od 1989. do 1990. kao član Radne skupine za politiku britanske premijerke Margaret Thatcher. Danas je viši član (senior fellow)američke zaklade Heritage u Washington, D.C. Taj izvrsni poznavatelj Hrvatske autor je i knjige Povijest Dubrovnika. Član je uprave Centra za obnovu kulture.
Rémi Brague profesor je filozofije i religije na pariškom sveučilištu Sorbonne. Dobitnik je prizmanja Francuskog nacionalnog centra za znanstvena istraživanja te Akademije političkih znanosti i morala. Dr. Brague autor je iznimno velikog broja radova na temu kulture, religije, nacionalnog identiteta, književnosti i prava u razdoblju srednjega vijeka kao i u klasičnom razdoblju Grčke i Rima. Najpoznatiji je po svojim knjigama „Ekscentrična kultura: Teorija Zapadne civilizacije“ te „Zakon i Bog: Filozofska povijest jedne Ideje“.
Sophia Kuby izvršna je direktorica u nevladinoj organizaciji„European Dignity Watch“ posvećenoj obrani života i temeljnih ljudskih i obiteljskih sloboda. Kuby je magistrirala filozofiju na Hochschule für Philosophie u Münchenu. U okviru studija boravila je jednu godinu u Francuskoj (antopologija, filozofija i teologija), 18 mjeseci na „Pontifical University of Chile“ u Santiagu (etika, filozofija politike i španjolski jezik), kao i na ljetnim tečajevima (filozofija) na Princeton-u, SAD. Kuby je radila kao projekt menadžer na susretu „Svjetki dan mladih“ u Sydneyju, Australija, kao i u marketingu i novinarstvu u jednoj medijskoj kući u Münchenu, Njemačka. Jedna je od temeljnih osnivača organizacije „European Dignity Watch“.
Ljetna škola u medijima
Čileanski reformator: Odvojio sam državu od mirovinskog sustava
Večernji list
Zadar: započela ljetna škola “Temelji liberalne demokracije”
Slobodna Dalmacija