Ljetna škola: Zadar Freedom Forum 2013

31. srpnja – 3. kolovoza 2013.

Centar za obnovu kulture (COK) poziva Vas da se prijavite na Zadar Freedom Forum 2013!

COK nastavlja projekt Ljetne škole u suradnji s domaćim i inozemnim predavačima. Ovogodišnja Ljetna škola Zadar Freedom Forum na temu „Moderni konzervativizam i ljudska prava” i ove će se godine održati u Zadru.

Posjetite nas na Facebook stranici: 
https://www.facebook.com/ZadarFreedomForum2012?fref=ts 
https://www.facebook.com/pages/Centar-za-obnovu-kulture/141038409333182?fref=ts

Forum je namijenjen studentima i mladim profesionalcima koji žele naučiti implementirati osnove aktivnog življenja u demokraciji. Upravo je obrazovanje prioritet na putu prema modernoj, demokratskoj, europskoj državi kakvom želimo biti, a baš na tom planu COK želi dati svoj doprinos.

Cilj foruma jest u prvom redu obrazovati mlađe članove zajednice. Eminentni međunarodni predavači pre­nijet će im znanje ukazu­jući na neke povijesne i političke činjenice, uključit će ih u raspravu, tj. potaknuti na aktivnost i sudjelovanje u životu zajednice te im omogućiti da se izraze i vježbaju umijeće komunikacije. Uz navedene mate­rijalne i funkcionalne ciljeve, treći cilj jest i onaj odgojni, odnosno rad na usvajanju pozitivnih ljudskih osobina.

Predavači ove godine su Stjepo Bartulica, H.E. Tibor Navracsics, Luka Mišetić, Vice John Batarelo, Roger Kiska i Sophia Kuby.
[divider]

Izjave dosadašnjih polaznika:

[quote w=”590″ ]Karlo Resler: Ljetnu školu bih preporučio svakome najviše zbog izvrsnih mladih ljudi koje sam tamo upoznao i svakodnevnih zanimljivih razgovora o društvu i ulozi države. Bilo je iznimno korisno i zanimljivo![/quote]

[quote w=”590″]Karla Rančić: Najviše su me oduševili vrhunski predavači svjetskoga ugleda koji su nas predano poticali na razmišljanje i diskusiju te širok spektar zanimljivih tema o kojima smo raspravljali. Ova škola je nešto sasvim novo i jako potrebno Hrvatskoj![/quote]

[divider]

Uvjeti prijave

Polaznici Ljetne škole bit će skupina do 150 polaznika. Pravo prijave imaju državljani Republike Hrvatske te Bosne i Hercegovine između 20 i 35 godina starosti, uz uvjet dobroga poznavanja engleskoga jezika.

Kriteriji za odabir izvrsni su školski/akademski/poslovni uspjeh i interes za politički, javni, akademski angažman. Uz popunjenu on-line prijavnicu potrebno je priložiti i kratki životopis.

Budući da škola nudi program obrazovanja za buduće lidere, polaznici škole trebali bi biti osobe koje žele produbiti svoja znanja i razmijeniti iskustva o društveno-političkim procesima.

Predavanja Ljetne škole održavat će se u prostorijama Sveučilišta u Zadru,glavna dvorana (Ulica Mihovila Pavlinovića bb).

Rok za prijavu: ponedjeljak, 26. srpnja 2013.
Kotizacija: studenti 200 kn, zaposleni 750 kn. Kotizacija ne pokriva troškove prijevoza, hrane niti smještaja.

[divider]

Način uplate

[list style=”ordered” type=”type-1″]

  • Gotovinski – u Grahorovoj 4, radnim danom 9 – 17h ili u Zadru na Ljetnoj školi
  • Bezgotovinski – uplatom na žiro račun COK-a: 2340009-1110378138 (potvrdu o uplati možete skeniranu poslati na [email protected])
  • [/list]
    *COK kao neprofitna udruga izvan sustava PDV-a, ne može izdavati R1 račune

    Informacije o mogućem (neobaveznom) povoljnom smještaju u Zadru, a koje COK trenutno dogovara, bit će naknadno navedene.

    Kako biste se prijavili za sudjelovanje u Ljetnoj školi nužno je ispuniti prijavnicuna engleskom jeziku, kao i poslati svoj kratki životopis na [email protected] .

    [divider]

    Općenito o projektu Ljetne škole

    Centar za obnovu kulture (COK) svjestan je da su mlade obrazovane generacije temelj budućega razvoja društva. Uvidjevši da na ovim prostorima postoji posebna potreba za sudjelovanjem mladih generacija u ekonomskom, političkom i kulturnom razvoju, a s ciljem njihova cjelovitoga formiranja, COK je pokrenuo Ljetnu školu „Zadar Freedom Forum“.

    Put do uspješne demokracije te obrane ljudskih prava i sloboda na najvišoj razini, dugotrajan je i mukotrpan, a o njemu najbolje svjedoče naši predavači koji redom dolaze iz zapadnih zemalja koje su postigle visoki stupanj političke i ekonomske kulture.
    Škola je namijenjena studentima i mladim profesionalcima koji žele naučiti i implementirati osnove aktivnoga življenja u demokraciji. Centar za obnovu kulture želi dati svoj doprinos obrazovanju jer smatra da je ono jedini pravi putokaz prema modernoj, demokratskoj i europskoj državi kakvom Republika Hrvatska želi postati.

    Cilj Ljetne škole jest u prvom redu obrazovati i potaknuti na razmišljanje mlađe članove zajednice. Eminentni predavači prenosit će im znanje ukazujući na neke povijesne i političke činjenice, uključujući ih u raspravu, potičući ih na aktivnost i sudjelovanje u životu zajednice te razvijajući njihove komunikacijske i retoričke vještine.

    Uz navedene materijalne i funkcionalne ciljeve, naglasak stavljamo i na odgojni cilj, odnosno rad na usvajanju pozitivnih ljudskih osobina (formiranje ispravnih stavova, uvažavanje stavova drugih, razvijanje vlastite osobnosti u odlučivanju te postizanje osjećaja osobne vrijednosti).

    [divider]

    Konferencija – predavači

    Dr. sc. Tibor NavracsicsVlada Republike Mađarske (Budimpešta)

    Dr. Navracsics doktorirao je političke znanosti 1999. godine. Završivši pravo, radio je na gradskom sudu u Vespremu. Akademsku karijeru započeo je kao asistent na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Budimpešti, a nastavio kao predavač na Fakultetu prava i političkih znanosti istoga Sveučilišta te kao viši predavač Sveučilišta u  Brightonu (V. B.). Vršio je dužnosti voditelja Ureda za odnose s javnošću predsjednika Vlade Republike Mađarske (1998.-2002.) te istovremeno glavnoga tajnika Asocijacije političkih znanosti Mađarske (http://www.apsanet.org/content_1406.cfm?navID=721) i  predstojnika kabineta predsjednika stranke Fidesz (2003.-2006.). Izabran je za parlamentarnoga zastupnika, a bio je i predsjednik kluba zastupnika Fidesa te član Odbora za ustavno-pravne poslove (2006.-2010.). Ministar javne uprave i pravosuđa Vlade Republike Mađarske i njezin potpredsjednik postao je 2010. godine.

    Luka Mišetić, odvjetnik (Chicago)

    Političke znanosti završio je 1992. na Northwestern University, a Pravni fakultet na sveučilištu Notre Dame u Indiani 1996. gdje je dobio rektorovu nagradu za izvrsnost na području međunarodnoga prava. Specijalizirao kriminalno pravo. Zastupa domaće i međunarodne slučajeve; trgovačke, građanske, činovničke kaznene i međunarodne kaznene predmete. U poslovnom sporovima, zastupa korporacije i partnerstva. Zastupa i predmete iz međunarodnoga humanitarnog prava. Pažnju međunarodne javnosti zadobio je kao branitelj bosanskoga Hrvata Ante Furundžije pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju u Den Haagu 1999. postavši najmlađim odvjetnikom koji je ikada sudjelovao u obrani slučaja pred Međunarodnim kaznenim sudom. U Hrvatskoj je najpoznatiji kao odvjetnik generala Ante Gotovine čiji je dugogodišnji proces uspješno priveden kraju 2012. godine.

    Dr. sc. Stjepo N. Bartulica, Centar za obnovu kulture (Zagreb)

    Rođen u St. Joseph, saveznoj državi Missouri (SAD). Doktorirao filozofiju na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu. Trenutačno predaje političku filozofiju na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu. Prije akademskoga djelovanja, radio je 12 godina u hrvatskoj diplomaciji gdje je iz prve ruke svjedočio borbi svoje zemlje za neovisnost. Osnivač je i predsjednik Centra za obnovu kulture, neprofitne udruge koja se bavi formiranjem budućih lidera u Hrvatskoj. Dr. Bartulica trenutno obnaša i  službu savjetnika za vjerska pitanja predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića.

    Dr. sc. Vice John BatareloVigilare (Zagreb)

    Diplomirao humanističke znanosti na Sveučilištu Macquarie u Sydneyju (Australija), a doktorirao na Filozofskom fakultetu (smjer sociologija) Sveučilišta u Zagrebu. Početkom 1990-ih godina i tijekom Domovinskoga rata radio kao slobodni novinar i prevoditelj. Nakon rata zaposlen na Institutu za društvena istraživanja dr. Ivo Pilar te kao urednik vijesti na engleskom na Hrvatskom radiju. Tijekom 12 godina bio je zamjenik ravnatelja hrvatskoga Caritasa. Godine 2004./2005. pokrenuo Poslijediplomski studij Menadžmenta neprofitnih udruga i društvenoga zalaganja na Sveučilištu u Zagrebu. Vanjski je član saborskoga Odbora za iseljeništvo (od 2007.). Član pregovaračkoga tima Hrv. biskupske konferencije s Vladom RH o Zakonu o suzbijanju diskriminacije (2008.). Aktivan je u civilnom društvu; organizator kampanje senzibiliziranja javnosti za neradnu nedjelju (2003.); jedan od osnivačkih članova Centra za obnovu kulturekoji je u Hrvatsku 2010. doveo Lecha Walesu povodom 20. godišnjice pada komunizma u Hrvatskoj; jedan od utemeljitelja i bivši predsjednik udrugeObiteljsko obogaćivanje (dio srodne međunarodne organizacije IFFD); osnivač i predsjednik udruge Vigilare. Trenutno je predstojnik Ureda za pastoral obitelji Zagrebačke nadbiskupije.

    Roger Kiska, Alliance Defense Fund (Bratislava)

    Roger Kiska pravni je savjetnik američke neprofitne organizacije Alliance Defense Fund (ADF). Diplomirao je na Ave Maria School of Law in Ann Arbor u saveznoj državi Michigan (SAD). Trenutačno u Bratislavi specijalizira međunarodne parnice u Europskom pravu. R. Kiska radi na razvijanju ADF-ove odvjetničke mreže diljem Europe, surađujući s onima čije europske parnice imaju mogućnost utjecaja na ADF-ova nastojanja u SAD-u. Primljen je u State Bar of Michigan i uspješno položio pravosudni ispit u V. Britaniji (Solicitor’s Transfer Exam) — britanski ekvivalent američkoga pravosudnog ispita. Prije nego je pristupio ADF-u 2008., bio je pravni savjetnik međunarodne neproftine organizacije European Center for Law and Justice.

    Sophia Kuby, European Dignity Watch (Bruxelles)

    Izvršna je direktorica u nevladinoj organizaciji European Dignity Watch posvećenoj obrani života i temeljnih ljudskih i obiteljskih sloboda. S. Kuby magistrirala je filozofiju na Hochschule für Philosophie u Münchenu. U okviru studija boravila je jednu godinu u Francuskoj (antropologija, filozofija i teologija), 18 mjeseci na Papinskom sveučilištu u Čileu u Santiagu (etika, filozofija politike i španjolski jezik), kao i na ljetnim tečajevima (filozofija) na Princeton (SAD). Kuby je radila kao izvršna voditeljica susreta „Svjetski dan mladih“ u Sydneyju (Australija) te u marketingu i novinarstvu u jednoj medijskoj kući u Münchenu. Na nacionalnoj TV debatira o katoličkoj vjeri i etičkim društvenim pitanjima. U nekoliko zemalja održava medijske radionice za katolike na kojima uči kako što bolje komunicirati i nastupati u javnosti i medijima. Jedna je od utemeljitelja organizacije European Dignity Watch i doktorandica političke filozofije.

    [divider]

    Ljetna škola u medijima

    [divider]

    Čileanski reformator: Odvojio sam državu od mirovinskog sustava
    Večernji list

    Zadar: započela ljetna škola “Temelji liberalne demokracije”
    Slobodna Dalmacija