Naša misija

Centar za obnovu kulture (COK) osnovan je 2009. godine sa sjedištem u Zagrebu u Hrvatskoj. Kako samo ime sugerira, pretpostavka je iza našeg djelovanja da je upravo kultura neke zemlje, a ne samo stranke i političari koji izvršavaju javne poslove, ono što je najbitnije.

Tu kulturu svaka generacija mora obnavljati za sljedeću. Naša kultura mora biti utemeljena na načelima zapadne civilizacije, koja su oblikovana kršćanstvom.

Naša prva javna manifestacija, održana 2009. godine, bila je proslava 20. godišnjice pada Berlinskog zida. Među vodećim govornicima bili su Lech Wałęsa i Mart Laar.

Veliki dio našeg rada bio je usredotočen na obrazovanje mlade generacije hrvatskih lidera koji se moraju suočiti s nacionalnim i međunarodnim izazovima budućnosti. U tu svrhu, tijekom godina, održavali smo ljetne škole s uglednim predavačima u Korčuli, Zadru i Splitu.

Nakon usporavanja izazvanog COVID-om, vratili smo se u punom radnom režimu sa tri konferencije »The Free Market Roadshow« – u suradnji s Austrijskim ekonomskim centrom i Hayekovim centrom iz Beča; Akademijom za mlade vođe – u suradnji s konzervativnim think tankom »New Direction« iz Bruxellesa i gostovanjem švedskog profesora koji je predavao o prijetnji kršćanskim vrijednostima u Europi.

U Washingtonu smo posjetili CPAC 2020., uspostavili suradnju s »Leadership Institute« i vodili razgovore sa starim prijateljima iz »Heritage Foundation« (najvećeg svjetskog konzervativnog think tanka). U studenom 2022. godine, u Varšavi, naš tadašnji predsjednik Stjepo Bartulica – sada član Europskog parlamenta – održao je predavanje o vladavini prava na poziv predsjednika poljskog ustavnog suda.

Također u tom studenom, pokrenuli smo inicijativu da u suradnji s istomislećim pojedincima i organizacijama u Sloveniji otkrijemo sve, detaljne činjenice o zločinima koje su počinili jugoslavenski komunisti – o čemu se i dalje previše šuti. U srpnju 2023. godine – u suradnji s »New Direction« – organizirali smo ljetno sveučilište u Zagrebu. Osim diskusija o prirodi slobode, održali smo dva panela o zločinima komunizma i govor Jože Dežmana o masovnim grobnicama žrtava komunizma u Sloveniji.

Također smo održali panel o demografskoj krizi s kojom se suočavamo u Europi, a posebno i u Hrvatskoj. Potaknuli smo objavljivanje važnih tekstova na hrvatskom jeziku – kao što su knjige Christophera Dawsona, Russella Kirka, Ryszarda Legutka i Marcella Pere. U posljednjih nekoliko godina u našim prostorijama u središtu Zagreba organiziramo redovitu akademiju otvorenu za mlade ljude – studente i mlade profesionalce – s tečajevima iz povijesti, filozofije, politike i ekonomije.

Vjerujemo da Hrvatska mora obnoviti svoju svijest o tome da je dio Srednje Europe – kojoj je u razdoblju prije Jugoslavije uvijek i pripadala. Zato sudjelujemo u aktivnostima koje organiziraju slične organizacije u Mađarskoj, Češkoj Republici i Poljskoj. Nedavno smo učinili poseban napor da se približimo onima koji misle kao i mi u Sloveniji.

U 2025. godini planiramo istaknuti zločine koje su partizani počinili 1945. godine nakon što su preuzeli kontrolu nakon Drugog svjetskog rata. Šire gledano, planiramo raspravljati o argumentima da li je ono što se dogodilo prije osamdeset godina predstavljalo oslobođenje (kako se još uvijek naziva) ili porobljavanje drugom totalitarnom sustavu. Tijekom sljedećih godina sustavno ćemo se baviti i drugim temama vezanim uz hrvatsku povijest.

Među suvremenim temama planiramo raspravljati o značenju izbora Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a i o politici koje će njegova administracija vjerojatno provoditi, s naglaskom na Europu i naše vlastite i susjedne regije. Energija, trgovina i demografija su druge važne teme s kojima namjeravamo se baviti.

COK je neprofitna nevladina udruga koju se može pronaći na www.cok.hr i s kojom se može stupiti u kontakt na [email protected].